Spausdinti

Sergančiųjų kvėpavimo sistemos ligomis maitinimasis

Med. dr. Laisvūnė Petkevičienė

Kvėpavimo pokyčiai būna įvairiame amžiuje. Tinkamas maitinimasis užtikrina optimalų anatominį žmogaus vystymąsį ir kvėpavimo sistemos funkcijas.

Kvėpavimo sistemos ligoms progresuojant, gali atsirasti kitos problemos, susijusios su maisto vartojimu ar su įmitimo pokyčiais, ypač esant sutrikusiai skreplių gamybai, vėmimui, dažnam kvėpavimui, skausmui krūtinėje, nosies polipams, mažakraujystei, depresijai, skonio pokyčiams dėl vaistų vartojimo ir kt. Kvėpavimo sistemos ligos turi neigiamos įtakos maistinių medžiagų vartojimui ir jų įsisavinimui. Tai susiję su nevalgumu, blogu apetitu. Baltymo stoka, iš dalies, turi neigiamos įtakos sveikatai – silpnina organizmo atsparumą ne tik įvairioms bakterijoms, bet ir TBC bacilai.

Skiriama sergantiesiems kvėpavimo sistemos ligomis ir visiems besidomintiems sergančiųjų kvėpavimos sistemos ligomis matinimusi.

Kvėpavimo sistemos ligų poveikis įmitimui;

Sergančiųjų plaučių tuberkulioze maitinimasis

Sergančiųjų kitomis kvėpavimo sistemos ligomis maitinimasis:

 

Kvėpavimo sistemos ligų poveikis įmitimui

Sergantiesiems kvėpavimo sistemos ligomis yra rizika baltymo energijos stokos mitybos nepakankamumui (MN) atsirasti. Tarp MN ir plaučių ligų yra ryšys. MN turi neigiamą poveikį plaučių struktūrai, elastingumui ir funkcijai, kvėpavimo raumenų mąsei, jų stiprumui ir tvirtumui, plaučių apsauginės imuninės sistemos mechanizmui ir kvėpavimo kontrolei.

Plaučių ligos turi tam tikrą poveikį įmitimui [Kr]:

Didina energijos išeikvojimą:

Mažina suvartojamo maisto kiekį:

Papildomi ribojimai:

Labai svarbu skirti dėmesį maisto ir vaistų ar vaistų ir maisto sąveikai.

Svorio mažėjimas dėl neadekvataus energijos vartojimo koreliuoja (turi tiesiogines sąsajas) su bloga sergančiųjų kvėpavimo sistemos ligomis prognozė. MN blogina imuninę sistemą sergantiesiems, kuriems yra didelė rizika atsirasti infekcijai. Rizikos mitybos nepakankamumui atsirasti sergantiesiems ar turintiems mitybos nepakankamumą, gydymo stacionare laikas yra ilgesnis ir blogesnė ligos prognozė.

 

Pagrindiniai simtpomai ir požymiai turintys įtakos įmitimui [Syl]:

Labai svarbu įvertinti aspiracijos riziką. Aspiracija – tai maisto ir skysčių patekimas į kvėpavimo takus. Dėl to gali būti plaučių uždegimas ar įvykti staigi mirtis. Valgant būtina pasirinkti tinkamą valgymui pozą – tai esminis dalykas. Aspiracija yra labai didelis rizikos veiksnys kūdikiams, paaugliams, pagyvenusiems ir vyresnio amžiaus žmonėms bei asmenims turintiems burnos, virškinimo trakto, neurologinių problemų ar raumenų masės sutrikimų. Be skysčių, galima užspringti tokiu maistu, kuris yra apvalus – riešutai, kukurūzai, karštos dešrelės – ar sunkiai kramtomas maistas, ar nesukramtytas rūkytas kumpis, lašiniai, mėsa ar žalios daržovės.

 

Sergančiųjų plaučių tuberkulioze matinimasis

Tbc yra daugiau socialinė liga nei infekcija. Ji yra susijusi su skurdu, alkoholizmu, stresu, mitybos nepakankamumu ir kt. Liga plinta perpildytose, blogai vėdinamose patalpose, tarp blogai įmitusių asmenų. Tbc yra žinoma kaip skurdžiai gyvenančių žmonių liga. Ligos simptomai:

 

Rizikos veiksmai tuberkuliozės atsiradimui:

Maitinimasis ir tbc yra glaudžiai susiję. Matinimasis turi didelės reikšmės tbc atsiradimui, komplikacijoms ir gydymui. Tbc turi neigiamos įtakos maistinių medžiagų vartojimui, tai susiję su nevalgumu, blogu apetitu. Netinkamas maitinimasis gali būti tuberkuliozės atsiradimo rizikos veiksnys. Tuberkuliozė atsiranda tiems asmenims, kuriems yra sumažėjęs atsparumas infekcijai, yra nusilpę. Greičiau užsikrečia blogai įmitę, mažo svorio, išsekę asmenys. Daugelio asmenų maitinimasis yra netinkamas – dietos neadekvačios, nevisavertės dėl kalcio stokos. Kalcio stoka yra viena iš priežasčių atsirasti tuberkuliozei. Adekvati dieta yra tokia, kurioje yra aštuonios esminės maistinės medžiagos – baltymai, riebalai, angliavandeniai, druska, skaidulinės medžiagos, vitaminai, mineralai, elektrolitai. Stokojant bet kurios maistinės medžiagos, dieta yra nevisavertė ar bevertė. Esant mitybos nepakankamumui, yra didesnė galimybe susirgti plaučių tuberkulioze (tbc) ir pati tbc gali būti mitybos nepakankamumo priežastimi. Tinkamas maitinimasis yra pagrindas gerai savijautai ir greitesniam pasveikimui.

Sergantiesiems tuberkulioze energijos poreikiai yra padidinti jei nėra kitų problemų susijusių su sveikata (gyvybiškai svarbių organų funkcijos nepakankumas ir kt.). Sergančiajam tuberkulioze suvalgomas maisto kiekis turėtų būti didesnis dėl dviejų priežasčių:

Tuberkuliozė mažina išeikvojamos energijos kiekį. Dažniausiai sergantiesiems tbc yra gulimas rėžimas. Jiems reikėtų laikytis padidinto kalorijų kiekio dietos reikalavimų. Tikslas – pasiekti optimalų kūno svorį ir jį išlaikyti. Gydomiems stacionare ligoniams yra sumažėjęs fizinis aktyvumas. Dėl to gali būti vidurių užkietėjimo problemų. Dietoje turėtų būti padidintas skaidulinių medžiagų kiekis. Dažnai sergantiesiems tbc atsiranda virškinimo sutrikimas dėl neįprasto ligoninės, reabilitacijos įstaigos ar sanatorijos maisto. Tokiose įstaigose ligoniai per mažai valgo vaisių ir daržovių.

Sergantiesiems tbc būna dauginė mikromaistinių medžiagų stoka. Dieta turėtų būti visavertė, subalansuota. Nevartoti alkoholinių gėrimų, nes tai gali būti gydymo komplikacijų bei vaistų šalutinio poveikio priežastimi.

Tuberkuliozės gydymas yra dauginis vaistų vartojimas, ypač antibiotikų. Prieš pradedant vartoti antibiotikus, reikėtų stiprinti imuninę sistemą ir gerinti organizmo atsparumą infekcijai.  Kiekvienas tuberkuliozes gydymui skirtas vaistas yra susijęs su maisto – vaistų bei vaistų – maisto sąveika.

Nėra specialios tuberkuliozės dietos. Dietą reikėtų tikslinti ir pritaikyti individualiai, pagal maistinių medžiagų ir energijos poreikius, atsižvelgiant į maitinimosi įpročius, etninę valgymo kultūrą.

Kūno svorio didėjimas stebimas taikant tinkamą tuberkuliozės gydymą, pritaikant dietą ir tinkamą aprūpinimą maisto papildais. Taikant sergantiesiems tbc kompleksinį gydymą yra mažesnė kūno svorio mažėjimo rizika.

 

Dažniausiai pasitaikančios maitinimosi problemos:

 

Dietos tikslinimas

TBC yra susijųsi su padidintais maistinių medžiagų ir energijos poreikiais:

Energijos poreikiai yra padidinti dėl ligos – 35-40 kilokalorijų vienam kilogramui optimalaus kūno svorio.

Baltymas yra labai svarbus dietoje, kad apsaugoti organizmą nuo išsekimo (pvz. raumenų nykimo). Baltymo poreikiai – 1,2–1,5 g/kg optimalaus kūno svorio ar 15% bendro kaloringumo per dieną (vidutiniškai 75-100 g).

Riebalai turėtų sudaryti 20-35 % paros kaloringumo, daugiausiai iš polinesočiųjų ir mononesočiųjų riebalų rūgščių. Sočiųjų riebalų rūgščių turėtų būti nedaugiau 10 %, cholesterolio – < 300 mg.

 Angliavandenių organizmui reikia apie 58-65 % paros kaloringumo. Reikėtų pagal galimybes kuo daugiau valgyti skaidulingo maisto – vaisius, daržoves, sveikus grūdus. Vengti saldumynų ar saldintų įvairių gėrimų.

Sergantiesiems tbc vitaminų ir mineralų poreikiai yra padidinti. Dėl to su maistu vitaminų ir mineralų poreikiai nėra patenkinami, nes tai yra susiję su blogu apetitu ir nevalgumu. Reikėtų jų daugiau nei 50 % - iki 150 %  patenkinti maisto papildais, nes sergantiesiems TBC yra padidinti vitaminų ir mineralų poreikiai. Didelės reikšmės tbc gydymui turi vitaminas D (... priedas) ir saulės spinduliai. Dietoje turėtų būti reikiamas kalcio (...priedas) su vitamino D kiekis (... priedas).  Sergantiesiems tbc reikėtų skirti dėmesį vitamino A (...priedas) bei piridoksino arba vitamino B6 (...priedas) vartojimui. Geresniam gyjimui dietoje turėtų būti reikiamas geležies (... priedas) ir vitamino C kiekis. Geležies daugiau įsisavinama, kai valgomas maistas turi dideli vitamino C kiekį.

Druskos reguliavimas (natrio ir kalio):

 

Dietos pritaikymas

Pasirinktas maistas turi reikšmės tbc gydymui.Reikėtų atsižvelgti į finansines galimybes ar suvaržymus tinkamai maitintis. Pasirinkti tinkamą maistą, nes organizmo gyjimui reikia papildomos energijos. Reikėtų:

 

Bendri nurodymai:

 

Sergančiųjų kitomis kvėpavimo sistemos ligomis matinimasis

 

Sergančiųjų bronchine astma maitinimasis

Bronchinės astmos atsiradimo priežasčių yra labai daug. Vienas iš rizikos veiksnių yra įvairūs maisto alergenai, pvz. jūrų kiautiniai gyvūnai, maistas turintis sulfitų, medus, braškės, vaistažolių arbatos ir kt. Sergančiųjų bronchine astma požymiai ir simptomai:

 

Bronchinės astmos gydymas vaistais gali turėti poveikį įmitimo pokyčiams dėl vaistų šalutinio poveikio.

Maitinimosi problemos:

 

Dietos tikslinimas ir pritaikymas

Tikslas:

 

Dieta tikslinama ir pritaikoma pagal individualius maistinių medžiagų bei energijos poreikius ir maitinimosi įpročius, atsižvelgiant į simptomus ir požymius bei įmitimo pokyčius ir maitinimosi anamnezę (toleruojamus , mėgiamus maisto produktus ar alergiją sukeliančius produktus ir kt.).

Dietos tikslinimas:             

 

Dietos pritaikymas:

 

Sergančiųjų bronchitu matinimasis

Bronchitas yra kvėpavimo takų – bronchų – uždegimas atsiradęs dėl peršalimo, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Simptomai:             

 

Sergantiesiems bronchitu reikėtų individualiai įvertinti matinimosi problemas. Dažniausiai pasitaikančios:

 

Dietos tikslinimas ir pritaikymas.

Tikslas:

 

Dietos tikslinimas:

 

Dietos pritaikymas:

 

Sergančiųjų bronchektaze matinimasis

Bronchektazė – tai bronchų išsiplėtimas su pūlinga gausia skreplių sekrecija.

Simptomai:

 

Dažniausiai pasitaikančios maitinimosi problemos:

              

Dietos tikslinimas ir pritaikymas

Bendri nurodymai:

 

 

Sergančiųjų lėtinėmis obstrukcinėmis plaučių ligomis (LOPL) maitinimasis

 LOPL yra pasėkmė ligų – emfizemos, bronchinės astmos, lėtinio bronchito ir kt. Dažniausiai tokių ligų priežastis yra rūkymas. Ligos simptomai:

 

Problemos:

 

Mitybos nepakankamumo atsiradimo priežastys:

 

Prieš tikslinant ir pritaikant dietą reikėtų skirti dėmesį svorio pokyčiams, vartojamiems maisto produktams, maitinimosi įpročiams, maisto papildų vartojimui, virškinimo funkcijos bei skonio ir uoslės sutrikimams.

Reikėtų skirti dėmesį sergančiojo fizinei ir psichinei galimybei maitintis namuose, ar yra finansinių suvaržymų.

Sergančiųjų LOPL suvartojamo maisto kiekis yra mažas. Rytais gali būti galvos skausmai ir svaigimas dėl anglies dioksido kiekio kraujyje padidėjimo. Be to, reikėtų atsižvelgti į visų atsiradusių simptomų ir požymių – nuovargio, nevalgumo, apsunkinto ar sutrikusio kramtymo ir rijimo dėl dusulio, pasunkėjusio kvėpavimo, vidurių užkietėjimo dėl mažo skaidulinių medžiagų kiekio vartojimo, viduriavimo dėl pablogėjusios žarnų peristaltikos – atsiradimo priežastis.

Energijos išeikvojimas paprastai būna padidėjęs. Tai yra susiję su kvėpavimo takų komplikacijomis, įskaitant kvėpavimo takų įvairaus laipsnio nepraeinamumą. Energijos padidinti poreikiai reikalingi dažnam kvėpavimui – papildomam plaučių darbui ir kt. atsiradusioms komplikacijoms.

Maitinimosi problemos:

 

Dietos tikslinimas ir pritaikymas

Tikslas:

 

Bendri nurodymai:

 

Dietos tikslinimas:

o vyrams – 2000–2400 kcal/d.;

o   moterims – 1700–2000 kcal/d.

      Esant baltymų stokai, pasitarus su gydytoju, vartokite baltymingų maisto papildų;

 

Vitaminų ir mineralų poreikiai priklauso nuo individualių asmens poreikių, kitų ligų, plaučių ligų gydymo vaistais, svorio pokyčių ir kaulų mineralų tankio. Rūkantiesiems reikalingi papildomi vitamino C kiekiai.

               Sergantiesiems LOPL labai svarbu magnis ir kalcis.

Esant plautiniai širdžiai ir skysčių kaupimuisi ribojamas natrio ir kalio kiekis. Vartojant šlapimą varančius vaistus, reikėtų didinti kalio kiekį racione.

 

Dietos pritaikymas:

 

Maisto parinkimas:

 

 Turintieji emfizemą dažniausiai yra išsekę, o sergantieji lėtiniu bronchitu yra optimalios kūno masės ar nutukę.

Sergantiesiems emfizema liesėjimą gali sukelti:

Dietos tikslinimo ir pritaikymo tikslas:

         Esant infekcijai, mitybos nepakankamumas progresuoja. Būtina gerinti apetitą, nes sulėtėjus žarnų peristaltikai ir pablogėjus virškinimui, pablogėja apetitas, atsiranda nevalgumas.

Dietos tikslinimas ir pritaikymas:

Jūs turėtumėte laikytis kai kurių reikalavimų:

 

Literatūra

Petkevičienė L. Dietetikos praktika: mokomoji knyga. – Vilnius: Homoliber, 2008. – 600p.